Solo show at the Aga Khan Museum, Toronto /// Monograph by SKIRA (2016)

“A City Transformed: Images of Istanbul Then and Now” / Feb 6 to Jun 26, 2016.

The city we now know as Istanbul has been an important cultural and economic hub for centuries. Under its many guises — first as Byzantium, then Constantinople, and finally Kostantiniyye/Istanbul — this magnificent place has witnessed a succession of empires, the migration of peoples, and astounding urban growth. Curators: Bahattin Öztuncay & Dr. Filiz Çakır Phillip.

Experience the many faces of this city through the astonishing historical collection of the noted Turkish collector and art philanthropist Ömer Koç, and a selection of works by the renowned contemporary photographer Murat Germen. Albums, panoramas, and individual photographs from the 1850s to the early 1900s are combined with 21st-century views that seem almost futuristic in their rendering of scale and space. Immerse yourself in a living city whose history is as varied as the people who call it home.

 

Monograph published by Skira Editore / About This Book

A beautifully illustrated book focusing on Muta-morphosis and Facsimile, two series by one of Turkey’s most important contemporary photographers. Murat Germen is an artist using photography as an expression and a research tool regarding urban metamorphosis. His challenging visual experimentations question specific dynamics of our city environments.

Skira Editore is a publishing house founded in 1928 by Swiss publisher Albert Skira. During the 1930’s-40’s, the house became a leading publisher for the arts, particularly through the activities of its Paris office. Today Skira Editore is based in Milan, Italy.

This 96-page book includes 60 works from the artist, who happens to be the very first artist from Turkey published by Skira. Texts by:

– Stephan Berg; Director of the Kunstmuseum Bonn, curator.

– Kerstin Stremmel; Cologne-based curator, writer, lecturer.

– Necmi Sönmez (Editor of the book); Düsseldorf-based curator, art critic and writer.

http://www.rizzoliusa.com/book.php?isbn=9788857228693

http://www.amazon.com/Murat-Germen-Stephan-Berg/dp/885722869X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1463830475&sr=1-1

———————————————–

MURAT GERMEN’İN TORONTO AGA KHAN MUSEUM’DAKİ SERGİSİ VE SKIRA MONOGRAFİSİ

Giriştiği kurgusal deneyler ve belgesel çalışmalarla fotografik anlatımda sorgulayıcı görsellikleri yakalayan Murat Germen’in çalışmaları iki önemli etkinlikle uluslararası sanat ortamının gündemine girdi. Bunlardan ilki; Japon mimar Fumihiko Maki’nin tasarladığı, Toronto’daki Aga Khan Museum’da 6 Şubat-26 Haziran 2016 tarihlerinde açılacak olan “A City Transformed: Images of Istanbul Then and Now” sergisi. Ömer M. Koç koleksiyonundaki eski İstanbul fotoğraflarını Murat Germen’in “Yeni İstanbul” çalışmalarıyla bir araya getiren sergi, yüzyıllar boyunca imparatorluklara başkentlik etmiş bir kentin zaman içindeki dönüşüm sürecini büyüteç altına alıyor. Bu sergi vesilesiyle, Murat Germen’in dev boyutlardaki hareketli görüntü projeksiyonu çalışması ve insansız hava aracı (drone) ile ürettiği yeni İstanbul panoramaları ilk kez izleyicilere sunuldu.

Milano’da üslenmiş olan Skira yayınevinden kapsamlı bir monografi yayınlandı. 1928 yılından beri ürettiği sanat kitaplarıyla dünyanın en prestijli yayıncıları arasında yer alan Skira’dan ilk kez bir Türk sanatçısı üzerine kapsamlı bir monografik çalışma sanatseverlere sunuluyor. Editörlüğünü Necmi Sönmez’in üstlendiği kitapta, Stephan Berg, Kerstin Stremmel gibi önemli uluslararası küratörlerin metinlerinin yanında, Necmi Sönmez’in yazısı da yer alıyor.

96 sayfayı kapsayan kitap, Germen’in uluslararası sanat ortamında ilgi gören ve küresel öneme sahip kentlerin ekonomik güdülerle birbirlerine benzemeye başlaması olgusuna ışık tutan “Muta-morphosis” ve “Facsimile” dizilerine ait, önemli bölümü daha önce sergilenmemiş olan altmışa yakın renkli ve siyah beyaz fotoğrafını içeriyor. Bu çalışmalar, Chicago’dan Singapur’a, İzlanda’dan Kahire’ye dek uzanan geniş bir yelpazede, -20 ila +40 derece arasında oynayan 60 derecelik bir sıcaklık farklılığı gösteren dünyanın farklı coğrafi bölgelerindeki küresel önem taşıyan şehirlerin farklı planlama dinamiklerini, kentlerin çeşitli katmanları üzerinden yorumluyor.

Murat Germen’in kitabının kapağında etkileyici bir Hong Kong fotoğrafı olmasına rağmen, sanatçının objektifiyle en çok sübjektif yorum getirdiği kent İstanbul. Hem “Muta-morphosis” ve “Facsimile” dizilerinde alternatif İstanbul manzaraları oluşturmayı amaçlayan Germen, sürekli devinim içinde olan kentin değişim hızıyla beraber, yok olan karakteristiklerine de gönderme yapıyor. Dünya kentleri üzerine neredeyse ansiklopedik bir yaklaşımla araştırmalarını sürdüren Murat Germen’in monografisi nedeniyle Milano ve İstanbul’da farklı kitap tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecek.