Bulut / Cloud

PRESS RELEASE

Murat Germen shares his photographs, accumulated for years through diarizing, which reflect nature’s sublimity and freedom gorgeously in the exhibition entitled “Cloud” to open in Bozlu Art Project. The exhibition can be viewed in the Bozlu Art Project Nişantaşı between the dates of 13 March – 21 April 2018.

Murat Germen, states that he has collected cloud photography for years with the “waste not, want not” mindset. He adds; “Maybe I should have waited and revealed them after they reached a certain level of age… However; the excessive and aggressive reproduction of human-made “things”, the dominance of flat and stiff lines, imprisonment, the infertile bickering and ambitions in urban life prompted me to share these in a rather early period…” He underlines the fact that this exhibition titled “Cloud,” in addition to naturally referring to the skies, also focuses on the earth and the human intervention to nature, in a mystifying manner.

The works at the exhibition concentrate on the clouds, which probably render the most impressive and variable visuality of nature, witnessed by an experienced photographer during long years of travel in different geographies. Contrary to the photographs that display Germen’s background in architecture and city planning, these works point to a different direction that the artist prefers to take and invite us to gaze at the sky, exactly when we need the most. While the clouds, which neither belong to nor bear upon humankind, create a distinct metaphysical effect; the artist emphasizes the nature’s unique beauty and might through a purely documentary approach that paves the way to a common visual language found in black-and-white and color photographs of the series.

Germen summarizes the exhibition with his own words: “… clouds are one of the rare phenomena I get overwhelmed afore; there is not much left to take us away from the hastiness of life. The air, in the words of Nâzım Hikmet, is ‘heavy as lead!’ Things to rise decline, and the things to decline rise. The nature seems to be watching all this with dignity, in the lightness of a cloud yet in the power of a lightning.”

Murat Germen’s exhibition entitled “Cloud” can be viewed in the Bozlu Art Project Nişantaşı between the dates 13 March-21 April 2018.

————————————————————–

 

BASIN BÜLTENİ

MURAT GERMEN
BULUT / CLOUD
13 Mart – 21 Nisan 2018
Bozlu Art Project Nişantaşı

Murat Germen, Bozlu Art Project’te açacağı “Bulut” isimli sergisinde, yıllardır bir günlük tutar gibi biriktirdiği, doğanın yüceliği ve bağımsızlığını ihtişamlı bir şekilde yansıtan fotoğraflarını izleyicilerle paylaşıyor. Sergi 13 Mart – 21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

“Sakla samanı gelir zamanı” düşüncesi ile yıllardır bulut fotoğrafı biriktirdiğini ifade eden Murat Germen, yeni sergisinin oluşum sürecini anlatırken “Belki beklemeli ve daha sonra ortaya çıkarmalıydım bunları; iyice olgunlaştıktan sonra… İnsan yapısı “şey”lerin üstüme hücum edercesine çoğalması, düz ve katı çizgilerin hâkimiyeti, hapsolmuşluk, kent yaşamındaki kısır didişmeler ve hırslar beni bunları erken, erken bir dönemde paylaşmaya itti…” diyerek “Bulut” isimli sergisinin gökyüzüne ait olduğu kadar, fotoğraflarda çoğu zaman gizli özne olarak var olan yeryüzüne ve insanın doğaya olan müdahalesine de odaklandığının altını çiziyor.

Sergide yer alan çalışmalar, tecrübeli bir fotoğrafçının yıllar boyunca, farklı coğrafyalardaki seyahatleri esnasında tanıklık ettiği, doğanın belki de en etkileyici ve değişken görselliğini oluşturan bulutlara odaklanıyor. Germen’in mimarlık ve kent plancılığı birikiminin hissedildiği fotoğraflarının aksine, izleyiciyi sanatçının başka bir yönüyle buluşturan bu çalışmalar bizleri tam da en çok ihtiyaç duyduğumuz anda gökyüzüne bakmaya davet ediyor. İnsana dair veya ona ait olmayan bulutlar, belirgin bir metafizik etki yaratırken, sanatçının salt belgesel bir tavırla bulutlar üzerinden doğanın kendi eşsiz güzelliğini ve gücünü vurgulaması, seriye ait siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardaki ortak dili oluşturuyor.

Germen kendi ifadeleriyle şöyle özetliyor sergiyi: “…bulutlar önünde çakılı kaldığım nadir olgulardan biri; hayatın telâşından alıp koparan fazla bir şey kalmadı artık. Hava, Nâzım’ın deyişiyle ‘kurşun gibi ağır!’ Yükselmesi gerekenler alçalıyor, alçalması gerekenler yükseliyor. Doğa ise vakurla izliyor sanki olan biteni, bulut hafifliğinde ama gerektiğinde yıldırım gücünde.”

Murat Germen’in “Bulut” isimli sergisi, 13 Mart-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

Bilgi için: contact@bozluartproject.com
+90 212 232 7 232